Krabi

Publikováno: 29.03.2016
Krabů existuje mnoho druhů, jejich maso je dietní a jemné. Krabi se obvykle podávají vaření. Stejně jako u humra nebo langusty je třeba louskáčkem rozdrtit klepeta a tvrdší části.

Krabů je několik druhů a vyskytují se téměř ve všech mořích. Zvláštní velikosti a váhy, až 3 kg, dosahují krabi, kteří se loví v Rusku, a to v Ochotském moři u západních a jižních břehů Kamčatky, dále pak na pobřeží Japonska. Tento tzv. kamčatský nebo masitý krab žije v hlubinách moře a má tvar trojhranně zakulacený, poměrně tlusté nohy a hnědočervený krunýř s pichlavými ostny.

Krab kamčatský, jinak také aljašský královský pochází ze severu Tichého oceánu, z oblasti Beringova moře. Kvůli intenzivnímu lovu byla v USA zavedena přísná opatření a samice a malí samci s krunýřem nedosahujícím 137 mm se nesmějí lovit. Zhruba v polovině minulého století byl tento rak uměle vysazen do Barentsova moře. Proniká do okolí Norska, kde nemá žádného přirozeného nepřítele, takže se hojně množí a decimuje zdejší rybí plůdek. Krabi v jakékoliv úpravě jsou vynikající pochoutkou. Jejich úprava je v zásadě velmi jednoduchá. Jeden z nejjednodušších způsobů úpravy krabů, který vlastně musí předcházet všem jiným úpravám, je prosté uvaření ve vodě nebo v páře.

Rozdělení krabů

Pečení malí krabi s měkkou skořápkou - soft shell Frans - jsou vynikající smažení na másle nebo na oleji v pánvi. Někteří labužníci tvrdí, že krabi chutnají lépe, když se vaří ještě před očistěním, protože údajně dostanou lepší chuť od tuku, který já ale vždy pečlivě odstraním, protože si myslím, že očistění krabi chutnají lépe. Ve skutečnosti jsou ale chutnější samečkové protože mají více jedlého masa, které je tučnější než maso samiček. Samečka můžete sice poznat podle stavby krunýře, to ale vyžaduje určitou praxi. Snadněji se sameček od samičky rozezná podle "zástěrky" kterou mají na břiše. Pro snadnější zapamatování to příroda udělala tak, že samička má zástěrku oválnou a sameček ji má špičatou.

Kuchyňská úprava

Krabi před vařením kartáčem dobře ve studené vodě očistíme, živé vložíme do vařící slané nebo okořeněné vody a 15 až 20 minut povaříme. Doba vaření závisí na velikosti krabů. Z uvařených krabů vyjmeme maso z noh a klepet, popřípadě i z kloubů a z krunýře, a podáváme je teplé s různými přílohami anebo ho používáme k přípravě teplých a studených pokrmů s různými přísadami jako masa z ostatních druhů korýšů.

Příprava krabů na grilu je nejenom jednoduchá ale velice rychlá. V misce smícháme zázvor, olej, česnek, petrželku, pepř a chilli papričky. Přidáme půlky kraba a marinujeme nejméně hodinu. Kraba z marinády vyndáme, necháme okapat a za častého potírání marinádou grilujeme 3-4 minuty na každé straně. Mezitím v malé pánvičce zahřejeme máslo, přidáme zbylou marinádu a na mírném ohni necháme asi 5 minut vřít. Kraba dáme na talíře a podáváme s horkou marinádou. V jižní Asii, například v Singapuru, jsou oblíbená jídla z naporcovaných krabů s ostrou pepřovou nebo chilli omáčkou.

Konzumace krabů

Kraby se konzumují s klepety už rozdrcenými. Někteří labužníci ale dávají přednost tomu, že si klepeta rozlousknou sami. V tom případě se ke krabovi podává louskáček na klepeta a případně i malý ubrousek.

Skladování krabů

Živí krabi se dopravují do vnitrozemí jen ojediněle a pouze menší druhy, tak jako humři. Živé kraby přikryjeme vlhkou utěrkou a uložíme v chladném místě, kde nám vydrží až 12 hodin. Dříve než je začneme vařit, tak se přesvědčíme, zda se ještě hýbou a zda jsou živí. Vařit mrtvé kraby je dosti riskantní byznys. Nakonec i vaření krabi by se měli spotřebovat ten den, kdy byli uvařeni.

Konzervování krabů

Krabi se na palubě plující konzervárny ihned po výlovu v mořské vodě vaří a konzervují do bílých plechovek obsahu 1/2 kg, 1/4 kg, 1/8 kg. Na trhu se prodávají pod označením „chatka“. Maso těchto krabů čerstvě vařených i konzervovaných je výborné jakosti a je velmi podobné masu humřímu, má však proti němu trochu hrubší vláknitost a sladší chuť. Konzervované maso z krabů se nemusí dále předběžně upravovat a používá se ho i s vlastní šťávou k přípravě rozmanitých pokrmů tak jako masa z čerstvých krabů. Používáme-li konzervovaného krabího masa k přípravě teplých pokrmů, nesmíme je dlouho zahřívat, neboť by ztuhlo.



Zaregistrujte se, zabere to chviličku

Registrací získáte možnost hodnotit, komentovat a ukládat recepty