Krevety a garnáti

Publikováno: 29.03.2016
V poslední době také u nás začíná vzrůstat obliba krevet a to zejména díky novým restauracím, které se na tyto suroviny specializují. Dovážejí je čerstvé a i některé větší obchodní řetězce je mají ve své nabídce.

Ze severských států, zejména z Islandu a také z Číny jsou to pak i konzervované krevety, garnáti a garnely. Tito korýši jsou oblíbení k přípravě koktejlů, na gril nebo do výtečné španělské paelly.

Čerstvost

Čerstvé krevety jsou jen tehdy vhodné k přípravě pokrmů, dokud jsou ještě živí. Nejeví-li pohyblivost, je nutno se pro jistotu přesvědčit, zda jsou ještě živé, a to následujícím způsobem. Ocásek krevet bývá stočený dospod. Natáhneme-li jej rukou a on se nám opět zkřiví, je to známka toho, že korýš je živý. Projevují-li se jen slabé známky života, je nutno krevety ihned uvařit. Maso odumřelých korýšů se už nesmí používat k přípravě pokrmů, protože se v nich krátce po odumření tvoří škodlivé, toxické látky.

Krevety a garnáti

Krevety se připravují buď zmrazené, anebo povaření v solném roztoku, kteří vyžadují jenom krátké tepelné zpracování, spíše jen zahřívání a nakonec konzervovaní, kteří se musí před tepelnou úpravou důkladně pod tekoucí studenou vodou propláchnout. Proto je v příslušných receptech zvlášť uvedeno, o jak předem upravené korýše jde, aby rozdílnost tepelné úpravy neuváděly v omyl.

Garnáti jsou dodávány na trh jako krevety a také se stejnými způsoby jako krevety upravují a podávají. Jsou to vesměs malé krevety velikosti asi 4 až 8 cm, s obzvláště dlouhými tykadly. Vyskytují se ve velkých hejnech hlavně v Severním a Baltickém moři. Tito korýši jsou velmi citliví a živí se mohou dopravovat jen do krátkých vzdáleností. Proto se objevují na trhu jen v přímořských oblastech. Před zasíláním do vnitrozemí se tito korýši ihned po výlovu na lodi krátce povaří ve slabém solném roztoku a v koších se pak dopravují na vnitrozemský trh. Takto upravené krevety se musí co nejdříve zpracovat. Mají velmi chutné maso.

Kuchyňské zpracování

Krevety jsou po celém světě oblíbení korýši. Jsou zdrojem proteinů a minerálů, obsahují minimum tuků, ale také cholesterol, jeho množství je však zanedbatelné. Ve Středomoří se často grilují, například na česneku, bývají součástí italských těstovin nebo španělské paelly, oblíbený je krevelový koktejl. V Asii jsou součástí mnoha polévek, nudlových a rýžových jídel, dělají se z nich oplatky a plní se s nimi různé knedlíčky vařené na páře, hlavně v Číně, kde patří neoddělitelně k obědům. V Evropě jsou častěji podávané ve skořápce a loupou se přímo na stole, zatímco v asijských pokrmech jsou už často vyloupané.

Konzumace

Z krevet se používá jen maso z ocásků. Po odstranění skořápek z ocasního krunýře vyjmeme maso a odstraníme střívko. Čerstvě vařené mají maso velice jemné a chutnají výborně. Vařenými ocásky se obkládají chlebíčky namazané máslem, nebo uvařeným masem z ocásků zdobíme různé mísy. Jinak jich používáme tak jako ostatních korýšů.

Skladování

Problémem mořských plodů je omezená doba skladování, neboť musí být absolutně čerstvé a rychle podléhají zkáze. Proto u nás nebyla konzumace a nabídka mořských plodů nikdy tolik rozšířena jako v přímořských státech.


Zaregistrujte se, zabere to chviličku

Registrací získáte možnost hodnotit, komentovat a ukládat recepty