Gumbo

Publikováno: 01.04.2016
Gumbo je hustá polévka původem z jižní Louisiany. Mísí se v ní ingredience a kuchařské postupy množství kultur včetně francouzské, španělské, německé, západoafrické a čoktavské.

Gumbo se skládá ze silného vývaru z masa nebo mořských plodů, zahušťovadla a svaté trojice zeleniny – celeru, papriky a cibule. Jako zahušťovadlo se používá africká zelenina okra - ibišek jedlý.

Okra -  česky ibišek jedlý -  pochází ze severní Afriky, odkud se rozšířila směrem na východ do Indie a Saudské Arábie. Gumbo vzniklo v 18. století a není jasné, zda vychází z tradičních západoafrických nebo indiánských jídel, nebo je odvozené od francouzské bouillabaissy. Jméno tato polévka nejspíše získala z afrického názvu okry ki ngombo nebo čoktavského  kombo

Základní ingredience

Základem polévky je tzv. je „svatá trojice“ zeleniny -  směs nasekané cibule, řapíkového celeru a zelených paprik. Existují dvě hlavní verze – kreolská a cajunská. Kreolské gumbo obvykle obsahuje mořské plody, rajčata a zahušťuje se okrou. Cajunské gumbo se připravuje z mořských plodů nebo slepice, je silněji kořeněné, zahušťuje se tmavou jíškou a pro dochucení se občas přidává pikantní klobáska nebo šunka.

Příprava

V těžkém hrnci se smíchá nakrájená cibule, papriky, rajčata, a rajčatové pyré. Vše se nechá za občasného míchání přibližně 10 minut vařit. Pak se přidá tymián, česnek, bobkové listy, sůl a pepř, směs se důkladně promíchá vaří dalších 10 minut. Přidá se ibišek, a když zjasní svoji barvu a je uvařený, ale ještě křupavý, přilije se  vývar. Polévka se přivede do prudkého varu, pak se sníží teplota, přidají se  krevety, mušle a nakrájené rybí filé. Gumbo se nechá pomalu vařit ještě přibližně 15 minut, paks e dochutí pepřem a solí.

Na vaření se nesmí použít železný hrnec, protože ibišek by ztratil barvu.

Servírování

Gumbo se servíruje v nahřáté misce. Vhodné přílohy jsou rýže a česnekový chléb.

 


Zaregistrujte se, zabere to chviličku

Registrací získáte možnost hodnotit, komentovat a ukládat recepty