Hustá polévka chowder pravděpodobně pochází z Anglie nebo Irska. Dnes je nejčastěji konzumována v původních britských koloniích v Nové Anglii a na atlantském pobřeží Kanady. Název Chowder má francouzský původ, protože na pobřeží východní Ameriky se polévka dostala z Kanady od francouzských emigrantů. Francouzky se kotel řekne „la chaudiere“.
Různé ingredience
Chowder se připravuje v mnoha variantách. Obvykle se zahušťuje smetanou, používá se ale i mléko nebo rajčata. Z hlavních surovin, které do polévky patří - rybí maso, mušle, krabi, rajčatový protlak a smetana - je možné vytvořit řadu obměn. Na dochucení se používá česnek, pomerančová kůra a koření - nejčastěji tymián, petržel, pepř, bobkový list, fenykl a kopr.
Příprava
V hrnci se rozehřeje 20 gramů másla a orestují na něm kostičky cibule, najemno nakrájený řapíkatý celer a rozmačkaný česnek. Přidají se na malé kostičky nakrájené brambory, mušle včetně nálevu ( pokud se vaří čerstvé, používá se redukovaný vývar), případně krabí nebo rybí maso.
Do hrnce se přilije voda - pokud se chowder vaří z rybího masa, pak rybí vývar - tak, aby zelenina byla zakrytá, ochutí se solí a pepřem, zakryje poklicí a pomalu vaří, doku brambory nejsou měkké. Polévka se na závěr může i částečně rozmixovat.
Do uvařené polévky se přimíchá smetana a kopr, zjemní se zbylým máslem, prohřeje - už nevaří a servíruje.
Servírování
Polévka chowder se může na talíři ozdobit vypečenými plátky slaniny, snítkou tymiánu a posypat čerstvým černým pepřem z mlýnku.
Je sytá a stačí jako samostatná večeře. Vhodnou přílohou jsou chlebíčky z veky posypané sýrem a zapečené, servíruje se také s krutony, bagetou nebo s bílým pečivem.