Zpracování vajec

Publikováno: 30.09.2013
Vejce tvoří nejedlá vnější skořápka s tenkou blánou uvnitř, pod kterou je jedlý bílek a žloutek. Vařená vejce se podávají v různých stupních uvaření, syrová se používají pro přípravu mnoha různých pokrmů.  

Vejce se v kuchyni používají maximálně čerstvá – když se vloží do vody, klesá ke dnu a zůstane vodorovně ležet. Delší dobu skladované vejce se ve vodě vztyčuje, staré plave na povrchu.

Vejce skladujeme postavená na špičku na chladném místě. Pro přípravu v kuchyni by ale už měla mít pokojovou teplotu.

Rozklepnutí vajíčka

Vejce je možné rozklepnout jednou rukou, ale vyžaduje to určitou zručnost a zkušenosti. V praxi je nejlepší vzít vajíčko na délku do dlaně, ostrým nožem naklepnout skořápku a pak vejce rozdělit na dvě poloviny.

Po rozklepnutí skořápky je dobré k vajíčku přičichnout a tak jednoduše zjistit, zda není zkažené.

Oddělení žloutku a bílku 

Po rozklepnutí a rozdělení vajíčka se žloutek přemísťuje z jedné poloviny do druhé a bílek vytéká do připravené misky. V prodejnách s kuchyňským vybavením jsou k dostání už i speciální oddělovače žloutků od bílků.

Šlehání žloutků a bílků

Žloutky i bílky je možné šlehat metlou ručně nebo elektrickým šlehačem s příslušným nástavcem tak dlouho, až dosáhneme požadované konzistence. U bílků je to většinou tuhý sníh.

Šlehání vajec na omeletu

Na jednu omeletu jsou potřeba 2 - 3 celá vejce, která se pouze rozšlehají se solí. Nesmí se šlehat příliš dlouho, protože by ztratily soudržnost. Z vajec rozšlehaných krátce vidličkou bude omeleta nadýchanější. Pokud se do vajec přidá lžíce vody, mléka nebo smetany, bude omeleta kypřejší.

Vaření vajec

Vejce se vaří na 3 základní stupně měkkosti. Doba vaření se liší podle toho, zda je vkládáme do studené nebo vařící vody.

Vejce vložená do vařící vody

 

Na měkko

3 minuty

Na hniličku

5 minut

Na tvrdo

10 minut

Vejce vložená do studené  vody

 

Na měkko

vyjmeme je ihned, jak voda začne vařit

Na hniličku

3 minuty

Na tvrdo

8 minut

Vejce by při vkládání do vařící vody měla mít pokojovou teplotu, protože jinak můžou prasknout.  Přímo z chladničky je tedy dáváme raději do studené vody, nebo na širším konci ostrou jehlou propíchneme skrz skořápku vnitřní vzduchovou bublinu.

Po uvaření vejce ihned zchladíme studenou vodou, aby se lépe loupala. Po zchlazení tlakem narušíme celou skořápku a vejce loupeme od širšího konce - nejlépe pod studenou tekoucí vodou.


Zaregistrujte se, zabere to chviličku

Registrací získáte možnost hodnotit, komentovat a ukládat recepty