Jehěčí curry s cizrnou a mátou
Suroviny
- 500 g Jehněčí plec
 - 200 g Cizrna
 - 600 ml Voda pitná
 - 150 ml Kokosové mléko
 - 0.5 kávová lžička Kardamom
 - 1 kávová lžička Garam masala
 - 1 ks Cibule
 - 3 ks Rajčata
 - 1 ks Zázvor celý
 - 0.5 ks Skořice celá
 - 1 špetka Sůl
 - 1 špetka Pepř černý mletý
 - 1 špetka Pepř cayenský
 - 3 polévková lžíce Máslo čerstvé
 - 2 polévková lžíce Máta
 
- Nutriční hodnoty
v jedné porci - Kalorie 465 kcal
 - Sacharidy 21 g
 - Tuky 30 g
 - Sodík 157 mg
 - Bílkoviny 29 g
 - Uhlovodany 10 g
 - Cholesterol 100.5 mg
 - Draslík 571.4 mg
 - Vláknina 7887.5 mg
 - Vitamín A 7887.5 mg
 - Vitamín B6 0.3 mg
 - Vitamín B12 0 mg
 - Vitamín C 10.3 mg
 - Vitamín E 0.7 mg
 - Vápník 0 mg
 - Železo 19.3 mg
 - Další
 
Postup přípravy receptu
- 
                                1
Cizrnu necháme přes noc namáčet v 600 ml studené vody. Následující den ji scedíme a asi 1/4 l vyluhované vody odložíme stranou. Maso nakrájíme na kousky, zázvor oloupeme a nastrouháme najemno. Oloupanou cibuli přepůlíme a nakrájíme na tenké nudličky.
 - 
                                2
Ve velkém hrnci rozpálíme máslo a maso na něm ze všech stran orestujeme. Ochutíme solí a pepřem a vyjmeme. Vy zbytku tuku podusíme cibuli se zázvorem. Přidáme kardamom, celou skořici a společně smažíme, dokud koření nezačne vonět.
 - 
                                3
Smícháme maso s cizrnou, zalijeme kokosovým mlékem a 150 ml vody z namáčené cizrny, přivedeme k varu a zakryté zvolna dusíme na občasného míchání cca 45-50 minut. Vmíchám cibuli se zázvorem, skořici vyjmeme.
 - 
                                4
Mezitím rajčata spaříme vroucí vodou, oloupeme, odstraníme semínka, rozkrojíme na čtvrtiny a přidáme k masu. Vše ještě dusíme, dokud maso není měkké. Osolíme, dochutíme cayenským pepřem.
 - 
                                5
Rozdělíme na talíře, posypeme garam masalou, lístky máty a ihned podáváme. Jako přílohu můžeme použít např. rýži