Inspirace z Itálie - marinovaný losos
Suroviny
- 200 g Losos - filety
 - 300 g Sůl mořská
 - 100 g Cukr krystal
 - 200 ml Olej olivový extra panenský
 - 2 kávová lžička Hořčice Dijonská
 - 2 kávová lžička Citrónová šťáva
 - 2 ks Vaječný žloutek slepičí
 - 1 ks Limetka
 - 1 hrst Kopr čerstvý
 - 2 špetka Sůl
 - 2 špetka Pepř bílý
 - 1.5 polévková lžíce Kopr čerstvý
 - 0.5 polévková lžíce Rozmarýn čerstvý
 - 1 polévková lžíce Kapary
 
- Nutriční hodnoty
v jedné porci - Kalorie 676 kcal
 - Sacharidy 31 g
 - Tuky 57 g
 - Sodík 29637 mg
 - Bílkoviny 14 g
 - Uhlovodany 31 g
 - Cholesterol 211.1 mg
 - Draslík 240.2 mg
 - Vláknina 1516.3 mg
 - Vitamín A 1516.3 mg
 - Vitamín B6 0.2 mg
 - Vitamín B12 0 mg
 - Vitamín C 10.1 mg
 - Vitamín E 0.7 mg
 - Vápník 0 mg
 - Železo 1.3 mg
 - Další
 
Postup přípravy receptu
- 
                                1
Omytý filet lososa s kůží dobře osušíme. V misce smícháme hrubou sůl s krystalovým cukrem. Omyjeme snítky kopru a rozmarýnu. Bylinky osušíme, kopr a otrhané drobné lístky rozmarýnu posekáme nadrobno. Z omyté a osušené limetky nastrouháme jemně kůru a spolu s bylinkami ji přimícháme do soli.
 - 
                                2
Polovinu solné marinády rozprostřeme na potravinářskou fólii ve tvaru a velikosti filetu. Na marinádu položíme filet lososa a přitlačíme ho na solnou marinádu. Poté vrchní stranu rovnoměrně posypeme zbylou solnou marinádou a prsty ji vtlačíme do filetu. Lososa pevně zabalíme do potravinářské fólie a necháme ho marinovat 24 hodin. Dáme ho na prkénko a celého zatížíme. Během té doby ho 1-2x otočíme.
 - 
                                3
Připravime si majonézu s kapari: vezmeme úzkou vyšší nádobu - musí se tam vejít tyčový mixér, který se v nádobě bude pohyboval jako píst. Dáme do ní olivový olej, 2 žloutky, citrónovou šťávu, dijónskou hořčici, posekané kapari, sůl a pepř. Mixér spustíme až na dno a velmi pomalu ho zapneme. Mixér táhneme p o m a l u zespodu směrem nahoru pouze 5-6 sekund.
 - 
                                4
Marinovaný filet lososa stáhneme z kůže, omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme ho. Nakrájíme ho šikmo na velmi tenké plátky. Ty stočíme do tvaru okvětních lístků a poklademe je ozdobně na střed talířů. Okolo lososa ozdobně nastříkámé malé kopečky majonézy (cukrářským sáčkem na šlehačku).
 - 
                                5
Lososa ozdobíme drobnými lísky kopru a servírujeme. Dobrou chuť.